Spot Reklamowy!
Spot Reklamowy!

Spisz jest regionem, który ze względu na swoje usytuowanie jest szalenie atrakcyjne pod względem turystycznym. Panujące tam warunki geograficzne oraz przyrodnicze czynią obszary Spisza naprawdę godnymi uwagi. Na Spiszu znajdują się zarówno liczne wsie, które mimo niewielkich rozmiarów, przyciągają do siebie naprawdę dużą liczbę turystów. Jedną z małopolskich wsi, która stanowi część regionu Spisza, jest Niedzica. Dokładna lokalizacja Niedzicy to podnóże góry Cisówki oraz Hombarku, które wchodzą w skład szczytów Pienin Spiskich. Obecnie Niedzica graniczy z takimi miejscowościami jak Czorsztyn, Stara Wieś, Łapsze Niżne, Niedzica-Zamek oraz Kacwin.

Oprócz tego na warto wspomnieć, o  Zamku który znajduje się tuż przy prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego w Niedzicy Zamek oddalonej o 2 km od Niedzicy, a to w niewątpliwie istotny sposób wpływa na atrakcyjność tego miejsca. Jezioro Czorsztyńskie jest miejscem, w którym istnieje możliwość uprawiania licznych sportów wodnych z to w kolei przyciąga całe mnóstwo turystów. Utworzona została tam wypożyczalnia sprzętu (rowerki wodne, kajaki, łodzie)  oraz plaża. Ciekawym elementem znajdującym się przy Zbiorniku Czorsztyńskim jest również przystań Zamajerz, w której cumują statki "Biała Dama", "Harnaś" i "Dunajec" które pływając po jeziorze Czorsztyńskim pokazują przepiękny krajobraz  , oraz gondole przewożące turystów z Niedzicy Zamek do Czorsztyna.

Kolejną atrakcją Niedzicy jest Zwiedzanie elektrowni wodnej z przewodnikiem !

W roku 2011 na koronie zapory powstała nowa atrakcja Niedzicy !!! Jest to malowidlo 3D zatytułowane „ MOC ŻYWIOŁÓW”. Malowidło obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległości 50 metrów.

 Niedzica jako typowa Spiska wieś proponuje przyjeżdżającym tam turystom również te atrakcje, które ściśle powiązane są z wykorzystaniem naturalnych warunków tego miejsca. Zwłaszcza dotyczy to ukształtowanie terenu, które pozwala na uprawianie turystyki górskiej. Przez Niedzicę przechodzą różne szlaki turystyczne, które wiodą wędrowców do różnych celów. Piesze i rowerowe wycieczki ścieżkami wiodącymi przez Niedzicę i jej okolice mogą być naprawdę ogromnym estetycznym doznaniem. Okalająca szlaki przyroda, złożona z różnego rodzaju gatunków flory i fauny, robi bez wątpienia niesamowite wrażenia. Również w okresie zimowym Niedzica to wspaniałe miejsce, do którego przybywają licznie turyści,  posiada własne trasy zjazdowe ( Wyciąg Polana Sosny), z których korzystają miłośnicy narciarstwa.

Utworzone zostały również trasy, które nakłaniają do uprawiania narciarstwa biegowego, które także okazuje się prawdziwym śnieżnym szaleństwem, w sezonie 2011 została otwarta trasa prowadząca na Słowacje. Bardzo ciekawą atrakcją, której nie można przypasować bezpośrednio do Niedzicy, ani właściwie konkretnie do żadnej innej miejscowości, jest spływ Dunajcem. Wody Dunajca prowadzą przez wspaniałe okolice. Na flisackich łodziach a znajdujący się na nic miejscowi Flisacy opowiadają historię, jaka skrywa się w pobliskich wsiach i miejscowościach. Turyści mogą poznać więc odrobinę historii jak i podziwiać otaczającą ich przyrodę oraz widoki. Taki spływ wiedzie przez różne odcinki Dunajca, które nie zawsze są spokojne i milczące. Spływ Przełomem Dunajca wcale nie musi odbyć się na tratwach. Wielu nieco bardziej śmiałych turystów decyduje się na rafting, który zabiera ich w dziewicze i nieco mniej odkryte zakamarki Dunajca. Jest to z pewnością przygoda, która zostaje w pamięci na naprawdę długie lata. Wielu mieszkańców Niedzicy zajmuje się prowadzeniem agroturystyki, która niewątpliwie stanowi tam istotne źródło dochodu i utrzymania. Przyjeżdżający turyści mogą znaleźć nocleg w typowych Spiskich domach, w których czuje się typowy spiski charakter.

Kolejnymi atrakcjami Niedzicy jest  Szlak Architektury Drewnianej obejmujący swym zasięgiem całą Polskę południową, do którego należy między innymi Restauracja "DWÓR" na "Polanie Sosny"

Szlak Architektury Gotyckiej będący szlakiem międzynarodowym: Nowy Targ - Kieżmark - Nowy Targ - o długości 282 km, a jego głównymi elementami są gotyckie kościółki.

Zabytki architektury góralskiej (podhalańskiej i spiskiej), w tym głównie o charakterze sakralnym oraz bytowym.