Spot Reklamowy!
Spot Reklamowy!

Atrakcje Turystyczne

Pieniny (Pieniński Park Narodowy)-  zwane są parkiem dwóch narodów Polski i Słowacji to jeden z najbardziej uroczych zakątków w naszym Kraju. Zbudowane są z wapieni jurajskich i kredowych, duża odporność wapieni spowodowała wypreparowanie ich z osłony fliszowej i powstanie grzbietów z licznymi formami skalnymi o strzelistych kształtach. Tutaj, na tak małej powierzchni  można podziwiać największe osobliwości polskiego krajobrazu. Pieniny cechują się wyjątkowym bogactwem gatunków i zespołów roślinnych, związanym m.in. z rozmaitością siedlisk i przetrwaniem tu wielu roślin - reliktów z okresów trzeciorzędu i plejstocenu. Tereny obejmujące Pieniny prawie w całości objęte są ochroną – Stworzono tutaj Pieniński Park Narodowy. W parku wytyczono kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych, jednym z najpiękniejszych jest „Sokola Perć”  wiodąca ze Szczawnicy na Trzy Korony, a obejmująca najbardziej malownicze rejony Pienin - Sokolicę,  Kazalnicę i  Zamkową Górę. Na Trzech Koronach znajduje się punkt widokowy skąd rozpościera się panorama na Tatry Słowackie. W dole widać Sromowce Niżne, Czerwony Klasztor po Słowackiej stronie i wijący się między nimiDunajec oddzielający na odcinku 21 kilometrów Polskę i Słowację.

Trzy Korony to najwyższy masyw górski w Pieninach, posiada pięć wierzchołków, z których najwyższe to: Okrąglica (982 m n.p.m.), Płaska Skała (950 m) i Pańska Skała (920 m). Zbudowany jest z odpornych wapieni rogowcowych. Stoki porośnięte są lasem i pocięte głębokimi dolinami potoków np. Wąwóz Sobczański.  Trzy korony to najpopularniejszy punkt widokowy w Pieninach. Najpiękniejsza  panorama na dolinę Dunajca. Dojście szlakami turystycznymi z Czorsztyna, Sromowiec, Krościenka.

Sokolica - uznawana za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. Wysokość 747 m n.p.m. Zbudowana z twardych wapieni. Pionowe ściany Sokolicy o wysokości 307m. opadają stromo do przełomowej doliny Dunajca. Stoki północne pokryte są lasem bukowo-jodłowym, na szczycie rosną reliktowe sosny. Punkt widokowy na przełom Dunajca,Małe Pieniny i Tatry.

Zamkowa Góra (779 m n.p.m.) leży w Pieninach Czorsztyńskich w głównym masywie Trzech Koron w kierunku północno-wschodnim od głównego wierzchołka. Na szczycie znajdują się ruiny Zamku Pienińskiego, który zalicza się do najwyżej położonych zamków w Polsce. Zbudowano go w latach 1257-1287 jako zamek strażniczy w regionie nowosądeckim. Ponoć po najeździe Tatarów schroniła się tu księżna - święta Kinga. W pierwszej połowie XV wieku zamek zniszczyli husyci.

Wąwóz Homole znajduje się w Małych Pieninach, w pobliżu Jaworek. Płynący dnem potok Kamionka wyżłobił w wapiennym podłożu fantastyczne turnie i strome, dochodzące do 120 m wysokości, ściany skalne. Możemy tu podziwiać wyjątkową naskalną roślinność o charakterze pierwotnym. W górnej części osuwisko porośnięte lasem świerkowym. Wąwóz już od XV w. znany był jako miejsce poszukiwania skarbów. Homole wymieniane są w testamencie Piotra Wydżgi, jednego z XVII-wiecznych poszukiwaczy. W 1736 odkryto tu szyb, w nim narzędzia górnicze. Z Homolami związane są liczne legendy o zaklętych skarbach.

Rezerwat przyrody Wysokie Skałki położony jest w gminie Szczawnica. Znajduje się w obszarze Małych Pienin na granicy Polski i Słowacji. Wysoka 1050m n.p.m. to najwyższy szczyt w Pieninach. Możemy tu podziwiać odsłonięte urwiska skalne dochodzące do 20m.  Ze szczytu roztaczają się przepiękne widoki na Pieniny oraz Słowacki Spisz. W oddali widać Tatry. Najlepsze dojście wiedzie malowniczym szlakiem przez Wąwóz Homole. 

Rezerwat Przełom Białki z jaskinią w Obłazowej skale - w Miejscowości Nowa Biała gdzie odkryte zostały najstarszy na świecie bumerang wykonany z kła mamuta, najstarsze w Polsce ludzkie kości (paliczek kciuka) , kości zwierząt prehitorycznych oraz narzędzia krzemienne.

Przełom Dunajca uważany za jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko w Polsce, stanowi pomnik przyrody o światowym znaczeniu. Dunajec płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie skalnym wąwozie; na długości 9 km siedmiokrotnie gwałtownie skręca, (trzy zakręty przekraczają kąt 130°, a wysokość urwistych, wapiennych ścian sięga 300-500 metrów ponad lustro wody). Powstanie Przełomu jest przedmiotem sporów wielu naukowców. Najciekawsze są jednak podania ludowe na ten temat. Jedna z legend głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem król Bolesław Chrobry. Inna legenda mówi o Ferkowiczu, ścigającym króla wężów, który uciekając wytarł swym cielskiem wąwóz, wytyczając drogę rzece.  

Spływ Przelomem Dunajca Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji regionu. Z powodzeniem nazwać ją możemy wręcz atrakcją na skalę europejską. Przełom Dunajca jest bowiem jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie.  Trasa spływu ma obecnie 15 km długości oraz 36 m. spadku rzeki. Spływ organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich.  Cennik znajdziecie na  www.splyw-dunajcem.vns.pl

RAFTING/Spływ pontonami Przełomem Dunajca wiedzie trasą spływu flisackiego. Jest to jednodniowa wycieczka fakultatywana (min 5-6 osób). Organizator udostępnia do tego celu sprzęt i opiekuna. Osoby uczestniczące w spływie są ubezpieczone. UWAGA: uczestnicy powinni mieć drugą parę lekkich rzeczy do przebrania na pontonie (np. szorty, klapki). 

Wody Dunajca prowadzą przez wspaniałe okolice. Na flisackich łodziach a znajdujący się na nich miejscowi Flisacy opowiadają historię, jaka skrywa się w pobliskich wsiach i miejscowościach. Turyści mogą poznać więc odrobinę historii jak i podziwiać otaczającą ich przyrodę oraz widoki. Taki spływ wiedzie przez różne odcinki Dunajca, które nie zawsze są spokojne i milczące. Spływ Przełomem Dunajca wcale nie musi odbyć się na tratwach. Wielu nieco bardziej śmiałych turystów decyduje się na rafting, który zabiera ich w dziewicze i nieco mniej odkryte zakamarki Dunajca. Jest to z pewnością przygoda, która zostaje w pamięci na naprawdę długie lata.

ARCHITEKTURA:

Zamek Czorsztyński Na wysokiej górze na lewym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego wznoszą się ruiny królewskiego zamku  Analiza najstarszych tekstów oraz prace archeologiczne prowadzone na zamkowej górze datują powstanie obronnego grodu na drugą połowę XIII wieku. Zamek wzniesiony został na szlaku handlowym z Krakowa do Budy i stanowił zaporę dla postępów kolonizacji węgierskiej sięgającej prawego brzegu Dunajca.

Czerwony Klasztor znajduje się przy miejscowości Czerwony Klasztor na wysokości Sromowiec Niżnych. Kameduli otrzymali Czerwony klasztor jako dar nitrańskiego biskupa Władysława Matiaszowskiego. Po objęciu klasztoru zaczęli jego przebudowę w stylu barokowym. Kameduli, żyli pustelniczym sposobem życia. Czas poświęcali prowadzeniu gospodarstwa, pszczelarstwu, leczeniu chorych i zbieraniu ziół leczniczych. Od roku 1754 była tu apteka, która zasłynęła daleko za granicami Spisza, głównie gdy prowadził ją brat Cyprian (1756-1775). W 1782 roku zakon kamedułów jako bezużyteczny - w świetle nowych reform społecznych - decyzj± cesarza Franciszka Józefa II został zniesiony.

Muzeum Pienińskie w Szczawnicy - Inicjatywę utworzenia muzeum, które gromadziłoby eksponaty dokumentujące przebogatą kulturę górali pienińskich, wysuwali z początkiem XX w. bawiący "u wód szczawnickich" liczni artyści i uczeni. Muzeum zajmuje pierwsze piętro zabytkowej XIX-wiecznej willi "Pałac" położonej w centrum Szczawnicy, przy placu Dietla. Jest placówką regionalną o charakterze etnograficzno-historycznym. Część etnograficzna ukazuje architekturę regionalną, wyposażenie wnętrz oraz przedstawia eksponaty dotyczące pasterstwa, rolnictwa, łowiectwa, rybołówstwa i tkactwa. Ważną częścią ekspozycji etnograficznej jest wystawa prezentująca strój górali szczawnickich.

Pijalnia wód mineralnych w Szczawnicy z odwiertów uzyskuje się dwanaście rodzajów wód mineralnych. Stosuje się je jako środek leczniczy w różnych schorzeniach, głównie układu oddechowego. Do wyboru mamy kilka ujęć wód o różnych właściwościach. Część wód można bez ograniczeń czerpać z naturalnych źródełek, a innych spróbować w starej zabytkowej pijalni przy placu Dietla

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Jaworkach jest dawną cerkwią greckokatolicką, która niegdyś służyła chrześcijanom obrządku wschodniego.  Aktualny, murowany budynek został wzniesiony w 1798r. na miejscu drewnianej świątyni, która spłonęła w pożarze. Styl budowli jest klasycystyczny, zawiera jednak elementy późnobarokowe, wymuszone przez ówczesne austro-węgierskie prawo budowlane. Wnętrze ozdobione przepiękna polichromią z 1926r. przedstawiającą Zwiastowanie, Pokłon Trzech Króli, Chrzest Jezusa oraz Zmartwychwstanie Pańskie.

Kościół św. Stanisława we Frydmanie. Na rynku znajduje się wczesno-gotycki kościół św. Stanisława, z wyjątkową wieżą zwieńczoną późnorenesansową attyką oraz ośmiokątną kaplicą. Attykę zdobi zegar z zabytkowym mechanizmem, pod nim widoczne są drewniane kroksztyny - pozostałość po spalonym w 1781 drewnianym ganeczku strażniczym. Wyposażenie wnętrza pochodzi z lat 1751-69 (późny barok). Pod posadzką kaplicy spoczywa zmarły w r. 1769 jej fundator ks. Michał Lorencs, zasłużony dla Spisza kapłan, urodzony w Krempachach.