Spot Reklamowy!
Spot Reklamowy!

Wieś została założona na początku XIV wieku przez Franka z Farkaszowiec na prawie niemieckim. W ciągu wieków wieś przyjmowała różne odmiany swej nazwy: Nisicz, Nisitz, Nyznecz, Nedecza, Niedzica.

Miejscowość ta składa się z dwóch części: dolna - położona w dolinie potoku Niedziczanka, wokół kościoła św. Bartłomieja - jest historyczną wsią Niedzica oraz cześć górna nazwana Niedzicą-Zamek, która powstała na zamkowym wzgórzu jako osada służby i oficjalistów dworskich. Istotne znaczenie ma też bliskość Słowacji oraz otwarte całodobowo przejście graniczne.

Niedzica znana jest przede wszystkim z zamku Dunajec, który został ufundowany na początku XIV w. przez Węgierską rodzinę Berzewiczych, w celu obrony granicy polsko-węgierskiej

W roku 1412 w Zamku doszło do spotkania delegacji polsko-węgierskiej. Władysław Jagiełło pożyczył królowi węgierskiemu Zygmuntowi Luksemburczykowi 37 tys. kóp groszy praskich w zamian Polska otrzymała w zastaw 16 Miast Spiskich.

ZAMEK DUNAJEC - który został ufundowany na początku XIV w. przez Węgierską rodzinę Berzewiczych, w celu obrony granicy polsko-węgierskiej. W roku 1412 w zamku roku doszło do spotkania delegacji pols
ko-węgierskiej. Władysław Jagiełło pożyczył królowi węgierskiemu Zygmuntowi Luksemburczykowi 37 tys. kop groszy praskich w zamian Polska otrzymała w zastaw16 Miast Spiskich.Zamek składa się z trzech części: zamku górnego, średniego i dolnego. W XVII w. Zamek został rozbudowany w stylu renesansowym przez ówczesnego właściciela Jerzego Horwatha Palocsaya. Zwiedzajac zamek turyści słuchają legendy o Janosiku, Brunhildzie oraz o inkaskiej księżniczce Uminie, która w II połowie XVIII w. została zasztyletowana na dolnym dziedzińcu zamku niedzickiego. W zamku znajduję się część hotelowa, restauracja, kawiarnia. Obok zamku znajduje się spichlerz, który został zbudowany pod koniec XVIII w. jako magazyn żywności dla właścicieli zamku Dunajec. Znajdują się tam eksponaty zbierane .w ciągu ponad 60 lat przez kustoszy zamku. Można więc poznać spiską kulturę: wyposażenie izby, stroje ludowe,ceramika i sprzęt gospodarstwa domowego. W 1948 r. zamek przejęło Ministerstwo Kultury i oddało go w zarząd Stowarzyszeniu Historyków Sztuki.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA - pierwsze wzmianki pochodzą 1325 roku, jest budowlą murowaną z kamienia łamanego. Posiada wiele elementów gotyckich: tryptyk z 1452 r. przedstawiający życie i męczeństwo św. Bartłomieja, sklepienie krzyżowo-żebrowe, witraże. Na szczególną uwagę zasługuje polichromia gotycka z około 1420 r. odkryta podczas prac konserwatorskich. Pozostał również napis w jęz. niemieckim: "Spowiedź bez żalu, miłość bez wierności, modlitwa bez serdeczności jest daremnym działaniem". Ołtarze pochodzą z epoki baroku i rokoka. Kaplica Matki Bożej Bolesnej słynie z cudownej piety oraz dwustronnego konfesjonału.


SPICHLERZ DREWNIANY - Wzniesiony w ostatniej dekadzie XVIII wieku, przebudowany częściowo w XIX stuleciu, jest jednym z nielicznych zabytków tego typu zachowanych in situ. Obecnie mieści stałą wystawę sztuki ludowej Spisza, na której m.in. : zrekonstruowana Izba Spiska, kolekcja zegarów, obrazy ikapliczki, stroje regionalne.

CELNICA - Drewniany budynek dawnej celnicy będącej siedzibą służby granicznej i celnej na przejściu pomiędzy Polską a Czechosłowacją, wzniesiony ok. 1924 roku w stylu "dworkowym". W nim również pokoje gościnne o wyposażeniu zabytkowym i nowoczesnym. Rezerwacja wyłącznie przez Sekretariat

TZW. LEŚNICZÓWKA - Pierwotnie budynek rządcy dóbr niedzickich. Wzniesiony być może na przełomie XVIII / XIX wieku. Pierwotnie jako parterowy, murowany, następnie nadbudowany o piętro tzw. murem pruskim. Na parterze czynna jest karczma "Hajduki".

View the embedded image gallery online at:
http://niedzica.e-spisz.pl/niedzica#sigFreeId5c07ff0bb3